„Ty si obloha. Všetko ostatné – to je len počasie.” Pema Chödrön
Pema Chödrön, Americká budhistická mníška, je známa svojim súcitnými spôsobom, ktorým prináša budhistické určenie a mindfulness do celého sveta. Upriamuje pozornosť predovšetkým na oblasť trpezlivosti a porozumeniu sebe a druhým. Medzi jej najznámejšie knihy patrí kniha “When Things Fall Apart” alebo “Heart Advice for Difficult Times.”
Čo ale teda svojím výrokom: “Ty si obloha. Všetko ostatné – to je len počasie.” Chcela povedať?
- Práve v tomto výroku upriamuje pozornosť na naše vnútorné pociťovanie (našu vlastnú oblohu), na priestor v našom tele, na tekuté skupenstvo našich emócií. To čo sa deje tu a teraz v nás je súčasťou našej vnútornej dediny, ktorá prenikla z minulosti (zážitkov / traumy) do prítomnosti na základe určitého podnetu.
- Teda krásne oddeľuje naše vnútorné prežívanie, a všetko to, čo sa deje okolo nás ako počasie. To ako sa cítime (naša vlastná obloha), nemusí korešpondovať s počasím okolo nás. Ak upriamime pozornosť do svojho tela dokážeme pochopiť, akú oblohu dnes tvoríme, a ako sa môže táto obloha v čase meniť a čo nám tá obloha hovorí.
- Len my sami svojim porozumením vieme dať našej vnútornej oblohe ešte väčší priestor ako je veľkosť samotného počasia vôkol nás.
Cvičenie: Ako na vedomé trávanie svojho času (Rande so sebou)?
Čo urobiť preto, aby sme načúvali nášmu vnútornému počasiu?
- Nájdite si svoje “safety space” (bezpečný priestor, v ktorom dokážete odfiltrovať ruch okolia a viete sa venovať samým sebe. Nemusí to byť vôbec uzavretý priestor, môže to byť aj stolička vo vašej kancelárií, lavička v parku, či lesná cestička, vaňa je to na vás)
- Grounding exercise (z hlboka sa pomaly nadýchnite nosom najviac ako môžete a pomaly naozaj veľmi pomaly vydýchujte ústami, tak že budete pozorovať ako vaša hruď pomaly klesá spolu s ramenami dole, opäť sa nadýchnite pomaly nosom a vydýchnite ústami. Opakujte aspoň 5krát)
- Scan (Zamerajte svoju pozornosť a vnímate čo sa deje v oblasti vašej hlavy, v oblasti čela, očí, spánkov, nosa, úst, sánky. Pomaly zamerajte svoju pozornosť na svoj krk, ruky prsty na rukách. Na hrudník, srdce, brucho, žalúdok a črevá. Darujte chvíľku pozornosti aj svojej panve, zadku, nohám a prstom na nich. Pomaly predchádzajte svojou pozornosťou po týchto častiach a pozorujte čo sa v nich nachádza a ostaňte s tým)
- Vrátenie pozornosti (Ak vašou hlavou prebehne určitá myšlienka len sa z hlboká nadýchnite, vydýchnite a vráťte sa späť k časti svojho tela, pri ktorej ste ostali.)
- Vnem (Ktorá časť tela sa ozýva najviac? Aký vnem v danom mieste cítite? Je príjemný / nepríjemný? Ostaňte s ním a len ho chvíľku pozorujte. Dajte mi toľko priestoru koľko potrebuje.)
- Implementácia (Po viacnásobnom tréningu vo svojom “safety space” viete túto metódu využiť v rôznych situáciách. Ak vás niekto volá hrať futbal / podnecuje k inej aktivite, len prescanujte reakciu vášho tela na danú otázku a reagujte, tak ako vám telo hovorí. Ak v určitej situácií pociťujete veľmi silnú úzkosť alebo “fight, flight, freeze” reakciu skúste si vedome povedať, že do danej aktivity sa nepustíte a opäť navnímajte svoju reakciu tela na túto odpoveď. Ak sa váš vnem zmení, je to reakcia tela, ktoré vám hovorí, že to je práve ten moment, ktorý tu a teraz potrebujete.Ako sa naučiť svoje telo lepšie počúvať? Rezervujte si svoje bezplatné 1:1 s Luciou, v ktorom sa dozviete viac.